Yorum Yazyazdır
Meme Muayenesi

Meme Muayenesi


01.11.2010 17:18:28 Ziyaret Sayısı: 4573

Kendi kendine meme muayenesi ideal olarak adet başlangıcının 5.-7. günleri arasında, ayda bir kez yapılmalıdır.
Adet kanamasının başlamasıyla birlikte kanda hormonlarının etkinlikleri azalması  meme dokusunun  incelenmesini kolaylaşır. Menopoz döneminde olan ve adet görmeyen kadınlar ise her ayın kendi belirledikleri bir gününde bu muayeneyi yapabilirler. Menopoz döneminde kullandıkları hormon ilaçları nedeniyle düzenli olarak adet görmeye devam eden kadınlar da yine bu muayeneyi adet başlangıcının 5.-7. günleri arasında yapmalıdırlar.
Kendi kendine meme muayenesi nasıl yapılmalıdır?
Kendi kendine meme muayenesinin iki ayrı aşaması vardır:

1-Gözle değerlendirme,


2-Yatarak ve ayakta elle değerlendirme,

Gözle değerlendirme;
Aynanın önünde göğüslerinizi dikkatlice  inceleyiniz. Memelerinizin şeklinde ve renginde olası değişiklik bizim için önemlidir.
Kendinize aşağıda da görüldüğü  gibi üç  pozisyonda bakınız.

1.Kollarınız 2 yanda serbest iken, 

2. kollarınız başınızın üstüne kadar  kalkmış olarak ,

3.elleriniz kalçalarınıza konmuş ve hafifçe bastırırken.  


 
1.Kollar iki yanda serbest halde.
 
2.Kollar baş seviyesi üzerinde.
 
3.Eller kalçalarda ve hafifçe bastırırken.


Gözle değerlendirmede memelerinizde belirgin şişlik, meme cildinde içe doğru çekilme alanları, renk değişiklikleri, kızarıklık, yüzeysel damarlarda daha önceden olmayan belirginleşme durumu, ciltte "portakal kabuğu" manzarası , meme ucunun içe doğru çekilmesi, tümüyle içe gömülmesi, meme başında şekil ve renk değişiklikleri gibi bulgular aramalıdır. 
Gözle değerlendirildikten sonra memelerin yatarak ve ayakta değerlendirilmesi için elle muayenenin yapılması gereklidir. 
Elle değerlendirmede meme dokunuzu baş parmak dışındaki üç parmakla ve parmaklarında en hassa yeri olan iç kısımlarıyla yapınız.Her iki memenizin normal dokusunu elle değerlendirirken tanıyınız. Elle muayenede meme dokusunu iki parmağınız arasına alarak sıkıştırmayınız. Muayene sırasında parmak uçlarınızı memenizin üstünden kaldırmadan ya dairesel hareketlerle , ya da yukarıdan-aşağıya tarayarak yapabilirsiniz. Birkaç kere yaptıktan sonra hangi yöntem sizin için daha uygulanabilirse onu kullanınız.
Şekil : Elin üç parmağının iç yüzeyleri kullanılarak tarama yapılır. Şekilde yukarıdan aşağıya  tarama şekli  gösterilmektedir.  


Şekil: Elle muayenede tarama şeklileri ;dairel, yukarıdan aşağıya ve ışınsal   

Yatarak Meme Muayenesi
 

Sırt üstü yatıp hangi memenizi muayene edecekseniz o tarafta omzunuzun altına rulo yapılmış  havlu veya  yastık yerleştiriniz.Diğer elinizle muayene ediniz. Bu muayene sırasında koltukaltınızı da mutlaka kontrol ediniz. Özellikle büyük meme yapısına sahip olanlar elle muayeneyi yatarak yapmalarında fayda vardır.
Peki bu kendi kendine meme muayenesi sırasında neler arayacağız?
Her şeyden önce kendi meme dokunuzu tanımaya çalışınız. Bu ilk seferde pek mümkün olmasa bile siz her ay bir kere düzenli olarak muayene ederseniz tanımanız kolaylaşacaktır.
Bunun dışında ; elinize gelecek bir farlı bir oluşum , daha önce hissetmediğiniz bir ağrı, koltuk altınızda kitle, meme başında gelen akıntı (özellikle kanlı meme başı akıntısı) ,meme derisinde ve renginde değişiklik sertlik gibi  meme kanseri için erken tanı özellikleri taşıyabilecek belirtileri yakalayabilir ve bu konunun uzmanı hekimler danışmakta gecikilmemiş olunur.
Şunu unutmamak gerekir ki; memede saptanan kitlelerin %80'i  kadınların düzenli olarak aylık , kendi kendine meme muayenesi sırasında fark edilmektedir.